În perioada 9-14 iulie, la Subotica (Serbia), s-a disputat Campionatul European de Şah pentru juniori, la probele de şah rapid, blitz şi dezlegări de studii şi de probleme. La competiţie au concurat sportivi din nouă ţări, printre acestea s-a aflat şi România. În reprezentativa noastră s-au regăsit şi patru şahişti de la CSM Ploieşti, pregătiţi de profesorul Gheorghe Văsâi, de la Palatul Copiilor Ploieşti. De la clubul ploieştean au concurat 3 băieţi de zece ani: Cătălin Sandu, Sergiu Herea şi Constantin Stoica. Lor li s-a alăturat şi o fată, Iulia Poamă, tot de zece ani. Astfel, Cătălin Sandu a obţinut medalia de bronz la şah rapid (30 de minute pentru fiecare jucător), cu 5,5 puncte, din 9 partide disputate. Sergiu Herea şi Constantin Stoica, cu 4,5 puncte, s-au clasat, la egalitate, pe locul opt. Debutantă fiind, Iulia Poamă, cu 4 puncte la proba de şah rapid, a ocupat locul zece.  La proba de dezlegări de studii şi de probleme, Cosntantin Stoica a obţinut 7 puncte, încheind proba în timpul de o oră şi 45 de minute, clasându-se pe locul cinci. Sergiu Herea, cu o oră şi 24 minute, dar cu numai 6 puncte, a terminat pe locul al şaptelea.În competiţia pe echipe, CSM Ploieşti a înscris o formaţie separată de cele două ale României. Echipa ploieşteană a obţinut un onorabil loc patru.Viitoarele competiţii, pentru echipa CSM Ploieşti, vor fi Campionatul Naţional de Juniori de la Iaşi (25-30 iulie) şi participarea lui Cătălin Sandu şi Sergiu Herea la Campionatul Uniunii Europene de la Mureck (Austria).De asemenea, Sergiu Herea va participa la Campionatul European de Şah Practic de la Batumi (Georgia).

sursa : informatiaprahovei.ro