Asociatia Sportiva Racetech Ploiesti, condusa de catre Bogdan Burghelea, in colaborare cu primaria Predeal, a organizat un concurs national de mountain-bike, intitulat Predeal Trophy. La intrecerea disputata pe drumurile din apropiere de Predeal au fost prezenti in jur de 220 de sportivi, care s-au inscris la cele doua probe principale: traseul scurt – 20 km si traseu lung – 45 km.
La intrecerea disputata pe traseul scurt, invingator a fost Emil Ciobotaru, Andrei Craciun si Andrei Carciag completand podiumul de premiere, iar la concursul derulat pe traseul lung s-a impus Silviu Manea, urmat de Francisc Sarosi si Fabian Gandila.
De mentionat ca, pe distanta de 20 km, la categoria sportivilor 30-39 ani, s-a impus Nicusor Panaitescu, component al echipei Conpet Ploiesti, acesta situandu-se pe locul al saselea, in clasamentul general, la 4 minute si 40 de secunde intarziere.