Sâmbăta trecută, pe o vreme deosebit de caldă, stadionul „Rafinăriei” din Câmpina a fost pregătit special de sărbătoare. După jocul de deschidere în care urma să fie prezentată echipa Unirea Câmpina, sosea Naţionala Artiştilor.

În frunte cu Kamara, artiştii au fost prezenţi pentru un amical, adversară fiindu-i o selecţionată alcătuită din fostele glorii ale fotbalului câmpinean. Datorită solicitărilor la care sunt supuşi de mass-media, nu au putut fi prezenţi la acest eveniment doi din titularii de bază ai Artiştilor, este vorba de Aurelian Temişan şi Adrian Enache, dar şi fără ei evoluţia formaţiei a fost la înălţime.

Meciul a fost condus la centru de Bogdan Dumitrache (în prima repriză) şi Radu Ghinguleac (repriza a doua), cel de-al treilea arbitru fiind Radu Petrescu, posesor al ecusonului FIFA, toţi din Bucureşti.
În prezenţa unui public numeros, cele două formaţii au început jocul în următoarele alcătuiri:
Naţionala Artiştilor: Alexandru Matei (zis Omida, instructor de dans) – portar, DJ Moise, Andrei, Cornel Păsat (liderul trupei „Flamingo Boys”), Paul Gheorghe, Florin Lixandru (ambii componenţi ai trupei Trouble), Tavi Clonda (ex. Bandidos), Marian Iurchevici (luptător K1), Valentin Stan (fotomodel şi actor), Cristi Grigorescu şi Mircea Brânzei – jucători de câmp.

Unirea Câmpina(fostele glorii): Marius Pălănceanu-portar, Costin Plăvache, Roberto Opanschi, Orlando Cruceru, Irinel Radu, Peticilă, Ion „Coco” Cojocaru, Ciprian Vintilă, „Mara” Ciubotaru, Aurel Covrig şi Daniel Telegescu, după pauză au mai fost introduşi Dragomir, Buştuc, Berechet, Talangă şi Romică Nedelcu.

Echilibru la pauză
Prima repriză a fost extrem de echilibrată, cu multe acţiuni ofensive, cu execuţii de excepţie, cu parade ale ambilor portari şi ratări, scorul rămânând neschimbat după primele 45 minute.
Repriza secundă a fost mai spectaculoasă şi mult mai atractivă. Artişti au deschis scorul prin Andrei (min.48) şi şi-au mărit avantajul prin reuşita lui Florin Lixandru (min. 60). Evoluţia acestora a încântat pe toată lumea şi din minutul 78 diferenţa de scor s-a mărit la trei goluri, Tavi Clonda marcând în colţul lung al buturilor apărate de Marius Pălănceanu.
Golul de onoare al câmpinenilor a fost marcat pe finalul meciului, când Ciprian Vintilă a introdus mingea în poartă, după centrarea lui Mara. Artiştii au câştigat meritat cu scorul de 3-1.