Mâine seară, la Soci, în Rusia, va avea loc ceremonia de deschidere a celei de-a XXII-a ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă. Delegaţia României, care cuprinde 24 de sportivi şi 14 antrenori, a ajuns de luni dimineaţă în staţiunea rusească Soci. Jumătate dintre sportivii români au legătură cu Prahova, fie participând pentru un club din judeţ (CSO Sinaia, Caraimanul Buşteni sau CSŞ Sinaia), fie sunt originari dintr-o localitate prahoveană.

totpal daily news

În plus, printre antrenorii din loturile naţionale se regăsesc şi doi tehnicieni de la CSO Sinaia – Paul Neagu (la bob) şi Marius Ene (la skeleton). Până să intre în febra competiţiei, sportivii au avut ocazia de a cunoaşte mai bine oraşul Soci şi satul olimpic amenajat, nescăpând ocazia de a-şi face poze pe lângă centrele sportive (Ania Caill, Radu Şovăială şi Alexandru Teodorescu , Andreea Grecu, Maria Constantin). Primul prahovean care va intra în competiţie va fi Valentin Creţu, acesta urmând să participe la primele două manşe ale concursului de sanie.

RUSSIA-OLY2014-POLITICS-PUTIN

Programul sportivilor prahoveni la Soci este următorul:

Sâmbătă, 8 februarie

  • 16.30 – Valentin Creţu – sanie – simplu masculin, manşa 1 şi 2 (Complexul Sanki)

Duminică, 9 februarie

  • 12.00 –Daniel Pripici – schi fond – 15/15 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
  • 16.30 – Valentin Creţu – sanie – simplu masculin, manşele finale (Complexul Sanki)

Luni, 10 februarie

  • 9.00 – Ania Caill – schi alpin – super-combinata, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor); finala – la ora 13.00
  • 16.45 – Raluca Strămăturaru – sanie – simplu feminin, manşa 1 şi 2 (Complexul Sanki)

Marţi, 11 februarie

  • 12.00 – Daniel Pripici – schi fond – sprint individual, finala (Centrul Laura)
  • 16.30 – Raluca Strămăturaru – sanie – simplu feminin, manşele finale (Complexul Sanki)

Miercuri, 12 februarie

  • 9.00 – Ania Caill – schi alpin – coborâre feminin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
  • 16.15 – Alexandru Teodorescu, Radu Şovăială – sanie – dublu masculin, manşele finale (Complexul Sanki)

Joi, 13 februarie

  • 9.30 – Maria Mazilu – skeleton – simplu feminin, calificări (Complexul Sanki)
  • 18.15 – Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Alexandru Teodorescu, Radu Şovăială – sanie – ştafeta echipe, finala (Complexul Sanki)

Vineri, 14 februarie

  • 12.00 –Daniel Pripici – schi fond – 15 km clasic, finala (Centrul Laura)
  • 17.40 – Maria Mazilu (dacă se califică) – skeleton – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)

Sâmbătă, 15 februarie

  • 9.00 – Ania Caill – schi alpin – super-uriaş, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)

Marţi, 18 februarie

  • 9.00 – Ania Caill – schi alpin – slalom-uriaş, calificări (Centrul Alpin Rosa Hutor); finala – la ora 12.30
  • 17.15 – Maria Constantin, Andreea Grecu – bob – dublu feminin, manşa 1 (Complexul Sanki)

Miercuri, 19 februarie

  • 13.45 –Daniel Pripici – schi fond – sprint clasic echipe, finala (Centrul Laura)
  • 16.15 – Maria Constantin, Andreea Grecu – bob – dublu feminin, finala (Complexul Sanki)

Sâmbătă, 22 februarie

  • 18.30 – Andreas Neagu, Paul Muntean, Dănuţ Moldovan – bob – patru persoane masculin , manşa 1 (Complexul Sanki)

Duminică, 23 februarie

  • 9.00 –Daniel Pripici – schi fond – 50 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
  • 11.30 – Andreas Neagu, Paul Muntean, Dănuţ Moldovan – bob – patru persoane masculin, finala (Complexul Sanki)
Petre APOSTOL
SURSA: http://www.ziarulprahova.ro
Load More Related Articles
Load More By Mihai Mircea Totpal
Load More In Stiri Prahova

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Check Also

Un reprezentant prahovean, în lotul României la Europenele de Atletism în Sală

Săptămâna trecută s-au închis înscrierile la Campionatele Europene de Atletism în Sală, ca…