Steaua Bucuresti a incheiat in triumf acest sezon dupa ce a castigat cu 2-1 finala Cupei Romaniei desfasurata in compania echipei Dinamo.

Echipa noastra a deschis scorul in minutul 24 dintr-o lovitura libera executata magistral de Nicolae Dica si a continuat sa fie mult mai periculoasa decat adversara sa. Contral cursului jocului, Dinamo a egalat dintr-o lovitura libera executata de Torje. 1-1 la pauza.
Repriza a doua incepe perfect pentru Steaua care continua sa controleze jocul si preia din nou conducerea, de data aceasta prin autogolul lui Barboianu, presat de Romeo Surdu. Au urmat, cu tot cu prelungiri, 45 de minute dominate autoritar de Steaua care a mai avut cel putin doua ocazii foarte clare de a marca.
In concluzie o victorie mai categorica decat o arata scorul si Steaua se pregateste de dubla din play-off-ul Europa League.

Cosmin Olaroiu a inceput cu urmatoarea echipa:

Tatarusanu – Emeghara, Galamaz, Gardos, Latovlevici – Nicolita, Tanase, Brandan, Surdu – Dica, Bilasco. Au mai jucat: Bicfalvi (in locul lui Dica min 61), Szekely (in locul lui Bilasco min 75) si Iliev (in locul lui Tanase min 88). A marcat Nicolae Dica min 24.

Steaua a câştigat Cupa României după 12 ani

Steaua şi-a învins marea rivală şi a câştigat Cupa României, după o pauză de 12 ani. Steaua nu a mai câştigat Cupa României din 1999.

Steaua Bucuresşi a câştigat Cupa României după victoria obţinută cu 2-1 în finala disputată împotriva rivalei Dinamo. Golurile partidei au fost marcate de Dică (24) şi Bărboianu – autogol (51), respectiv Torje (33).

Prima repriză a finalei aşteptată de 21 de ani i-a aparţinut fără îndoială lui Marius Avram. Fiul seşului CCA a dezavantajat Steaua în cel puţin patru faze, inclusiv un penalty neacordat la un duel dintre Moţi şi Nicoliţă.

Nicolae Dică aduce bucuria steliştilor în minutul 24 cu un gol fenomenal înscris din lovitură liberă de la marginea careului. Dică şi-a marcat bucuria transmiţându-i un mesaj lui Olăroiu: “Oli rămâi în Ghencea. Aici e casa ta”.

Bucuria “roş-albaştrilor” a durat doar până în minutul 33 când Gabriel Torje a vrut să-l imite pe Dică şi marchează şi el dintr-o lovitură liberă de la marginea careului lui Tătăruşanu. Este adevărat că Marius Avram a dicatat mult prea uşor această lovitură liberă.

Steaua a primit totuşi şi ea ajutor nesperat, nu de la Marius Avram ci de la un adversar. Bărboianu încearcă să respingă din faţa lui Surdu, dar trimite minge puternic direct în propria poartă.

Incidentele nu au lipsit din tribunele stadionului din Braşov. Jocul a fost întrerupt din cauza torţelor aruncate din tribune de către suportreii stelişti. Mihai Stoica a intrat pe teren, fără permisiunea lui Avram, pentru a merge la suporteri să-i roage să nu mai arunce cu torţe.

Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru Steaua Bucureşti, iar gruparea din Bulevardul Ghencea şi-a adăugat cea de-a 21-a Cupă a României în palmares, un record în Liga I.

Vezi desfăşurarea meciului:

DINAMO  –  STEAUA 1-2 (Torje 33 / Dică 24, Bărboianu autogol 51)

Final de partidă

Min 90+4: Dinamoviştii cer penalty pentru un henţ la Emeghara

Min 90+3: Moţi trimite cu capul din careu, Tătăruşanu reţine fără probleme

Min 90: Cinci minute de prelungiri!

Min 83: Torje centrează periculos, Galamaz deviază periculos în plasa laterală a porţii lui Tătăruşanu.

Min 80: Surdu este lansat excelent pe contraatac. Stelistul intră în careu, trece de Grigore, dar şutul este parat de Bălgrădean.

Min.74 Mărgăritescu este lovit cu crampoanele peste faţă de Surdu şi are nevoie de îngrijiri medicale.

Min 70: Fază superbă de atac a Steleue: Bicfalvi îi trimite perfect lui Surdu, care însă trimite mult peste poarta lui Bălgrădean din poziţie excelentă.

Min 64: Bicfalvi este la un pas de gol, însă s-a împiedicat de minge la câţiva metri de poartă.

Min 62: Dică este înlocuit cu Bicfalvi! Autorul primului gol iese în uralele suporterilor stelişti!

Min 60: Incredibil ce se întâmplă la Braşov. Torje ratează centrarea dintr-o poziţie excelentă deoarece s-a ferit de o torţă aruncată de fanii dinamovişti!!

Mihai Stoica este trimis în tribună de centralul Marius Avram. Jocul este reluat.

Jocul este întrerupt din cauza torţelor aruncate din tribune de către suportreii stelişti. Mihai Stoica intră pe teren, fără permisiunea lui Avram, pentru a merge la suporteri să-i roage să nu mai arunce cu torţe!

Min 51: GOOOL STEAUA! Bărboianu încearcă să respingă din faţa lui Surdu, dar trimite minge puternic direct în propria poartă.

Min 47: Tănase centrează prea puternic de pe stânga şi Nicoliţă nu mai ajunge mingea.

Min 45: Finalul primei reprize.

Min 43: Intervenţie incredibilă a lui Bălgrădean la un şut din centrul careului a lui Gardoş

Min 41: Cătălin Munteanu centrează prea lung, Dănciulescu ajunge totuşi mingea şi şutează din întoarcere, însă Latovlevici blochează cu spatele

Min 38: Emeghara aruncă o minge în careul advers, dinamoviştii nu reuşesc să respingă, dar până la urmă Dica faultează

Min 33: GOOOL DINAMO! Torje egalează dintr-o fază asemănătoare cu cea a Stelei.

Min 31: Şut de la distanţă a lui Nicoliţă, mingea trece peste poartă

Min 27: Steliştii rămân periculoşi, Nicoliţă centrează perfect în faţa porţii, însă Bilaşco trimite pe lângă poarta lui Bălgrădean

“Oli rămâi în Ghencea. Aici e casa ta” e mesajul afişat de Dică pentru Cosmin Olaroiu.

Min 24: GOOOL STEAUA! Nicolae Dică marchează din lovitură liberă de la marginea careului!

Min 21: Marius Alexe îşi încearcă norocul cu un şut de la distanţă, însă balonul trece pe lângă poarta lui Tătăruşanu

Min 18: Cătălin Munteanu pasează la Dănciulescu în marginea careului, însă acesta nu poate controla mingea

Min 14: Brandan execută bine o lovitură libeăr la bara a doua pentru Gardoş, a cărui lovitură de cap este reţinută excelent de Bălgrădean

Min 11: Surdu este lansat cu o minge în lung de linie pe stânga, însă era în offside.

Min 8: Bănel Nicoliţă este la un pas de deschiderea scorului: trimite puţin pe lângă poarta lui Bălgrădean.

Min 6: Steliştii au mutat jocul în careul lui Bălgrădean, Surdu este blocat în momentul şutului

Min 4: Steliştii cer penalty la un contact dintre Moţi şi Nicoliţă, Marius Avram lasă jocul să continue

Min 3: Prima mare ocazie pentru Dinamo: Torje şutează în bară!

Min 1: A început meciul.

Echipe de start:

Steaua: Tătăruşanu – Emeghara, Galamaz, Gardoş, Latovlevici – Nicoliţă, Tănăse, Brandan, Surdu – Dică, Bilaşco. Antrenor: Cosmin Olaroiu.

Dinamo: Bălgrădean – Bărboianu, Grigore, Moţi, Bordeanu – Torje, Kone, Mărgăritescu, Munteanu – Alexe, Dănciulescu. Antrenor: Ioan Andone.

Arbitri: Marius Avram – Miklos Nagy, Sebastian Gheorghe – Robert Dumitru.

Va fi cea de-a 11-a finală dintre Steaua şi Dinamo în Cupa României. Ultima dintre ele a avut loc în 1990 şi a fost câştigată de gruparea din Şoseaua Ştefan cel Mare, după ce s-a impus cu scorul de 6-4!

În cele 10 finale disputate până acum, Steaua s-a impus de 5 ori, în timp ce Dinamo a triumfat de 4 ori. Trofeul din 1988, oferit Stelei a doua zi după finală, a fost retras după Revoluţie.

20 de Cupe ale României a câştigat Steaua în istorie, ultima dintre ele în 1999. În ceea ce-o priveşte pe Dinamo, are 12 Cupe în palmares, ultima dintre ele în 2005.