GIMNASTICA RITMICA. Zona de Vest a CN de junioare si senioare s-a desfasurat la Brasov, in perioada 11-12 septembrie. Au participat sportive din Arad, resita, Timisoara, Bistrita, Oradea, Brasov si Baia Mare. La categoria a III-a, echipe, Baia Mare a cucerit medalia de aur, intrecând echipa din Bistrita, in timp ce pe locul al doilea a venit a doua echipa de la LPS CSS.

Echipa campioana: Zenaida Babas, Alexandra Alesu, Alexandra Bob, Maria Serban si Florina Urs. Echipa de pe locul 3: Andreea Cimpoi, Sorina Bud, Manuela Bud si Oana Iuga.
La individual, Zenaida Babas a cucerit locul 2 la individual compus, coarda si cerc [i locul 3 la maciuci. Alexandra Alesu a terminat pe locul 2 la maciuci si minge, si locul 4 la individual compus.

Junioarele s-au clasat pe locul 3 la echipe (Emanuela Bodiu, Alexandra Breban si Raluca Pintzoi). Emanuela s-a clasat de mai multe ori pe locul 4 la obiecte.

Senioarele au avut o evolutie foarte buna, reusind sa se califice in primele opt locuri la individual compus, dupa Andrada Anton si Stefania Chiriac, ambele componente ale lotului national. Pe locul 3 s-a clasat Alina State, reprezentanta gazdelor, apoi, au venit fetele noastre: 4. Monica Caia; 5. Ioana Marginean; 6. Cristina Cosa.
Sportivele sunt pregatite de Rozalia Kando, Carmen Coca, Mihaela Borz si Ileana Jakab.

In finala concursului a avut loc si o ceremonie “de suflet”, cu ocazia pensionarii dnei prof. Rozalia Kando, care a primit flori si imbratisari de la toate colegele din tara, care i-au fost eleve fie la lotul national, fie colege in brigazile de arbitri sau doar au cunoscut-o. Un moment frumos si emotionant fata de un profesor care s-a dedicat gimnasticii ritmice.
Informatii furnizate de prof. Ileana Pantea Iakob.